Dostop do digitalnih storitev, specializiranih aplikacij in repozitorijev Jugovzhodne Evrope, ki so bili vključeni v Evropski oblak odprte znanosti, je za evropske raziskovalce zdaj mogoč prek objavljenega panevropskega razpisa NI4OS-Europe. NI4OS-Europe je med ključnimi akterji pri realizaciji EOSC-a, saj prispeva svoj katalog virov in tako znanstvenikom omogoča dostop do raziskovalnih podatkov, njihovo shranjevanje, upravljanje, analizo, izmenjavo in ponovno uporabo.
Pogoje za sodelovanje in postopek ocenjevanja najdete na spletni strani javnega razpisa NI4OS-Europe. Rok za oddajo predlogov je sreda, 11. maj 2022, ob 18. uri (po srednjeevropskem času). Trajanje dostopa je do 6 mesecev za računalniške vire in do 8 mesecev za vire za shranjevanje. Posebna pozornost bo namenjena predlogom ukrajinskih raziskovalcev.
Katalog NI4OS-Europe ponuja računalniške vire (visoko zmogljivo računalništvo in računalništvo v oblaku), storitve za shranjevanje in podatke, podatkovne nize, programsko opremo in specializirane storitve za posebne namene, ki so bile pred vključitvijo v EOSC preizkušene glede stopnje pripravljenosti s pomočjo specializiranih modelov. Te storitve ustvarjajo integrirano raziskovalno okolje, ki izboljšuje znanstveno produktivnost in konkurenčnost na panevropski ravni.
Razpis zagotavlja okvir za opravljanje raziskovalnega dela ter pridobivanje in objavo rezultatov na podlagi načel FAIR odprte znanosti. Razpis je zasnovan in izveden za uporabo in testiranje storitev NI4OS-Europe, ki so del Evropskega oblaka odprte znanosti. Med storitvami so tematske in generične storitve ter repozitoriji.
National Initiatives for Open Science in Europe – NI4OS Europe, je 3,5-letni projekt, katerega cilj je prispevati k portfelju storitev Evropskega oblaka odprte znanosti (EOSC), se zavezati k upravljanju EOSC-a in zagotoviti vključenost deležnikov na evropski ravni za spodbujanje globalne odprte znanosti.
Projekt traja od septembra 2019, konzorcij pa sestavlja 22 partnerjev s področja e-infrastruktur in odprte znanosti v 15 državah članicah in pridruženih državah EU. Slovenska predstavnika sta Univerzitetna knjižnica Maribor in Arnes, koordinatorja nastajajoče Slovenske skupnosti odprte znanosti.
Projekt NI4OS-Europe financira Evropska komisija v okviru sporazuma o dodelitvi sredstev za evropske raziskovalne infrastrukture Obzorje 2020 št. 857645.
01 479 88 00
(delavniki, 8:00–16:00)