Preden začnemo konfigurirati LifeSize Express videokonferenčno opremo, potrebujemo naslednje informacije:
Vse tri podatke dobite pri vašem lokalnem administratorju IP omrežja.
Preden želimo priključiti LifeSize Express videokonferenčni sistem potrebujemo še ustrezno prikazovalno napravo (LCD TV, LCD monitor, projektor ali plazma TV) z HDMI ali DVI-D ali DVI-I video vhodom, ki podpira priključitev video izvora visoke ločljivosti HD 1280x720p60 ali 1280x768p60.
V kolikor bomo uporabili prikazovalno napravo, ki nima HDMI video vhoda, se lahko videokonferenčni sistem priključi s pomočjo dodatnega HDMI-DVI vmesnika na digitalni DVI-D ali DVI-I video vhod prikazovalne naprave. HDMI-DVI vmesnik je mogoče kupiti v vsaki bolje založeni trgovini z avdio/video opremo (cca. 10 EUR).
V kolikor prikazovalna naprava nima HDMI vhoda, je potrebno zvok iz videokonferenčnega sistema priključiti z dodatnim avdio kablom preko zelenega avdio »Line Out« priključka videokonferenčnega sistema na avdio vhod prikazovalne naprave (lahko tudi na običajne računalniške slušalke ali zvočnike).
LifeSize Express sobni videokonferenčni sistem je sestavljen iz:
Pozorno preberite navodila, ki ste jih dobili poleg LifeSize Express videokonferenčnega sistema. Nato glede na priložena navodila priključite potrebne priključke in vklopite LifeSize Express videokonferenčni sistem.
Najprej odpakiramo vso opremo, v IR daljinski upravljalec vložimo priložene baterije, z omrežnim UTP kablom povežemo kodek z našim lokalnim omrežjem, z zelenim VGA video kablom povežemo kodek z VGA video izhodom računalnika (ki bo sliko svojega namizja pošiljal v videokonferenco), z črnim HDMI video kablom povežemo kodek s HD zaslonom (LCD TV, plazma TV, LCD monitor ali projektor, ki ima HDMI vhod in podpira HD High Definition ločljivost 1280x720p), priključimo HD kamero s priloženim namenskim belim kablom za HD kamero, odstranimo zaščitni pokrovček s kamere, priključimo namizni mikrofon in na kodek priključimo še napajanje. Videokonferenčni sistem se bo ob priklopu napajanja sam vklopil in čez slabo minuto se bo na priključenem HD zaslonu prikazala začetna slika za izbiro jezika. Z IR daljinskim upravljalcem izberemo
in potrdimo vnos s pritiskom na zelen gumb. Na naslednji strani za “Initial Configuration – Passwords” lahko vnesemo geslo (ali pustimo prazno, pri čemer se bo nastavilo privzeto geslo 1234), nato nadaljujemo z “Next screen” s pritiskom na zeleni gumb.
Na naslednji strani “Initial Configuration – System – Identification” izberemo:
S tipko “Backspace” (zelena tipka) lahko brišemo besedilo. Ime pod “System Name” bo v videokonferenci vidno pod vašo sliko. Ostala polja pustimo prazna in nadaljujemo z izbiro “Next screen“. Na naslednji strani za “Initial Configuration – Communications” izberemo:
in nadaljujemo z “Next screen“. Na naslednji strani za “Initial Configuration – Network” izklopimo “DHCP” in vpišemo omrežne podatke, ki jih bo imel vaš videokonferenčni sistem:
in nadaljujemo z “Next screen“. Na naslednji strani “Initial Configuration – Audio” pustimo vse nastavitve nespremenjene. Z izbiro “Primary Audio Output Test: Auto” lahko preiskusimo delovanje priključenih zvočnikov. Po uspešnem testu zvoka nadaljujemo z izbiro “Next screen” in potrdimo vnose z izbiro “OK“. Osnovne nastavitve opreme smo s tem zaključili.
Osnovne omrežne nastavitve lahko tudi po prvi namestitivi spreminjamo preko izbire “System Menu” – “Administrator Preferences” (privzeto geslo je 1234) in “Network“:
Pod “General“:
Vrnemo se na prejšnjo stran, kjer lahko izberemo “NAT“, če naše omrežje uporablja NAT:
Za polno uporabo vašega LifeSize Express videokonferenčnega sistema je potrebno sistem vključiti v mednarodno videokonferenčno klicno shemo (GDS) tako, da najprej od Arnesa (video-podpora@arnes.si) pridobite lastno stalno mednarodno videokonferenčno klicno številko GDS (pod predpono 00386).
V GDS omrežje se vključite tako, vaš videokonferenčni sistem registrirate na Arnesovem H.323 gatekeeper strežniku.
Najprej določimo, da bomo vse videokonference izvajali preko IP (internet) omrežja tako, da na LifeSize Express videokonferenčnem sistemu izberite “System Menu” – “Administrator Preferences” – “Communications” – “Genaral“, kjer za “Video Dialing:” izberete “IP“:
Nato se vrnemo nazaj na “System Menu” – “Administrator Preferences” – “Communications” – “H.323“, kjer vnesete podatke za registracijo na Arnesovem gatekeeper strežniku:
in izberite “Register“.
Po uspešni registraciji že lahko vzpostavljate videokonferenčne klice na GDS klicne številke, hkrati pa ste tudi sami mednarodno dosegljivi preko vaše GDS klicne številke.
Za udobno uporabo videokonferenčnega sistema priporočamo spremembo še naslednjih nastavitev.
V kolikor se izkaže, da se vas videokonferenčni sistem in stikalo (switch), na katerega je priključen ne povežeta med seboj s hitrostjo 100 Mbit/s full-duplex, poskusite tako na videokonferenčnem sistemu kot na vratih (portu) na stikalu, kamor je priključen videokonferenčni sistem, nastaviti ročno hitrost na 100 Mbit/s in duplex na full-duplex. Na videokonferenčnem sistemu to uredite preko izbire “System Menu” – “Administrator Preferences” – “Network” – “General“, kjer izberete “Network Speed: 100 Mb/s (full duplex)“:
V kolikor želite spremeniti IP številko, omrežno masko ali privzeti prehod za vaš videokonferenčni sistem, to lahko spremenite preko izbire “System Menu” – “Administrator Preferences” – “Network” – “General” s spremembo podatkov v poljih “IP Address:”, “Subnet Mask:” in “Default Gateway:”:
V kolikor na lokalnem omrežju uporabljate privatne IP številke (NAT), je potrebno NAT vključiti tudi na videokonferenčnem sistemu z izbiro “System Menu” – “Administrator Preferences” – “Network” – “NAT” in nastaviti “Static NAT: Enabled“, v polje “NAT Public IP Address:” pa vpisati vaš javni IP naslov. Uporaba NAT-a se močno odsvetuje:
V kolikor imate videokonferenčni sistem za požarnim zidom, ki ne zna sam avtomatsko prepuščati H.323 videokonferenčnega prometa, lahko potrebna TCP in UDP vrata (porte) nastavite preko izbire “System Menu” – “Administrator Preferences” – “Network” – “Reserved Ports“. Privzeta nastavitev za TCP in UDP je od 60000 do 64999:
Nastavitve osvetlitve kamere lahko spreminjamo preko “System Menu” – “Administrator Preferences” – “Diagnostics“:
Na osnovni strani izberemo »Video Call«, vpišemo GDS (ali IP) klicno številko in izberemo hitrost videokonferenčnega klica:
in pritisnemo tipko »call«.
S pritikosm na modro tipko se izpiše statistika videokonferenćne povezave:
S pritiskom na zeleno tipko sprožimo pošiljanje slike iz VGA video vhoda videokonferenčnega sistema v videokonferenco kot drugi video kanal (H.239). Pred tem moramo nanj priključiti VGA video izhod računalnika:
S ponovnim pritiskom na zeleno tipko izklopimo pošiljanje H.239 videa.
S pritiskom na tipko »hang up« prekinemo videokonferenčni klic.
S pritiskom na rumeno tipko na osnovni strani izberemo »Directory«, kamor si lahko sami dodamo naše najpogosteje klicane videokonferenčne številke:
Nadgradnjo programske opreme delamo običajno le, če nam dobavitelj LifeSize videokonferečne opreme ali Arnes le-to priporoča. Preko spletne strani www.lifesize.com/support ob prvi nadgradnji najprej vnesemo serijsko številko našega Lifesize Express videokonferenčnega sistema (Serial Number). Tako pridobimo »License Key«:
Če je z licencami vse v redu, je v polju »Upgrade License:« prikazan datum veljavnosti pogodbe za vzdrževanje našega videokonferenčnega sistema pri proizvajalcu opreme:
Zatem lahko na isti strani pretočimo novo programsko opremo (firmware) in jo preko spletne strani našega videokonferenčnega sistema naložimo. Pozorno preberimo priložena navodila in med nadgradnjo ne ugašajmo videokonferenčnega sistema.
Na HDMI video vhod lahko priključimo tudi druge video naprave, ki imajo HDMI izhod (npr. HD kamkorder, Blu-ray predvajalnik). Video vhod na videokonferenčnem sistemu izbiramo s pritiskom na tipko »input«:
V kolikor zvok v videokonferenčni sistem zajemamo z zunanjimi mikrofoni oz. avdio mešalno mizo in le tega priključimo na “Line In” avdio vhod videokonferenčnega sistema, je potrebno v nastavitvah videokonferenčnega sistema nastaviti aktivni mikrofon iz “auto” na “Line In”, sicer se bo zvok iz lokalnih mikrofonov slišal tudi na lokalnih zvočnikih. To lahko naredimo preko spletnega vmesnika:
Navodila so napisana za verzijo programske opreme (firmware) 4.0.11(1) in posneta na LifeSize Express sobnem videokonferenčnem sistemu.
Domača stran proizvajalca: http://www.lifesize.com
01 479 88 00
(delavniki, 8:00–16:00)